logo

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Dokładnie 11 listopada 1918 roku doszło do wydarzenia, które dziś upamiętniamy w formie Narodowego Święta Niepodległości. Tego dnia bowiem oficjalnie podpisany został rozejm kończący I wojnę światową, zaś dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, obejmując władzę nad wojskiem. Właśnie ten dzień, traktuje się jako odzyskanie po 123 latach zaborów niepodległości przez naszą ojczyznę.

W naszej szkole oczywiście spełniliśmy patriotyczny obowiązek wobec kraju i godnie uczciliśmy tę, jakże dla niego ważną, rocznicę. Z racji jednak, że dzień 11 listopada był dniem wolnym od nauki, obchody rozpoczęliśmy już dwa dni wcześniej - 9 listopada. Rano odbyła się akademia, którą przygotowali uczniowie klas 6-8 pod opieką Pani M. Brataniec. Odegrali oni pięć scen, które symbolizowały kolejno: utratę niepodległości przez Polskę, życie pod zaborami, a także wybuch I wojny światowej, który dla naszej ojczyzny okazał się końcem tego długiego okresu mroku w naszych dziejach. Następnie uczniowie młodszych klas zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i odśpiewali parę piosenek patriotycznych. Koniec akademii poprzedził występ Karoliny Kutypy uczennicy klasy VIII, która zaśpiewała pieśń pt. „Rozkwitały paki białych róż’’.
Po zakończeniu przedstawienia wszyscy wrócili do nauki poza uczniami klasy VII i VIII, którzy wybrali się do Dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdzie tego dnia w ramach Festiwalu “Viva La Polonia! Ku pokrzepieniu serc” odbył się spektakl pt. Kardynał Wyszyński - Prymas Niezłomny. Podczas krótkiego przedstawienia poznaliśmy wydarzenia dotyczące aresztowania Kardynała Wyszyńskiego w 1953 roku, jego pobytu w klasztorach, w których osadzony był przez władze komunistyczne, a także zwolnienie go z internowania w 1956 r., zaś w roli narratora, który wiernie objaśniał nam wszystkie sceny, mogliśmy zobaczyć Pana Łukasza Lecha. Po ich występie wszyscy myśleli, że to koniec, jednak nic bardziej mylnego - swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Anna Rastawicka, będąca najbliższą współpracownicą kardynała. Opowiedziała nam o tym, jakim człowiekiem był prymas w zwykłym otoczeniu - wspominała go bardzo dobrze.

Następnego dnia, w środę 10 listopada, nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Szkoła do hymnu’’, która polegała na odśpiewaniu hymnu narodowego o godzinie 11.11. Godzina symbolizowała datę odzyskania niepodległości. Kiedy zegar wybił tę godzinę, wszyscy stanęli na baczność“ i odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego, po czym udali się do klas.


Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account